еТТН: питання та відповіді
зміст статті:
- Як відбуватиметься перехід на обов’язкове використання електронної форми ТТН?
Фарид Сафаров: Спочатку необхідно зробити ще кілька кроків. По-перше, потрібно внести депутатські правки та прийняти їх у Верховній Раді, щоб закон став саме таким, який усім нам необхідний для запровадження електронного документу.
Другий крок: Мінінфраструктури подасть на розгляд Кабміну проект постанови про порядок функціонування електронного реєстру еТТН. Третім кроком буде встановлення терміну перехідного періоду, який конче необхідний для того, щоб система запрацювала як слід. Потрібно від трьох до шести місяців. Отже, комерційним компаніям не слід панікувати, що вони зіткнуться з несподіваною та дуже радикальною зміною у системі документообігу. Час для підготовки буде у всіх. Головне не відкладати підготовку у своїй компанії на останній день.
Я думаю, що робота з боку держави дійде до фіналу десь у березні. А десь з першого липня чи з першого серпня може стартувати повноцінний перехід на еТТН у загальній групі товарів. Стосовно специфічних груп товарів, у тому числі підакцизних, період буде трохи довшим. Про це ми інформуватимемо представників бізнесу згодом.
- Як еТТН може допомогти захистити права перевізників?
Фарид Сафаров: Відповідь залежить від того, що мається на увазі під поняттям «права перевізників». Зрештою, а як паперова форма ТТН їх захищає? І чи насправді це є функцією документу?
Хоча електронні документи допомагають чітко розкласти усе по полицях. Ось, наприклад, у нас в країні розпочалася робота над автоматичною фіксацією порушень при перевезенні габаритного вантажу, перевантажень тощо. Тут передбачається розподіл відповідальності, що стає можливим лише після запровадження еТТН. Документ у паперовій формі далеко не завжди дозволяє виявити, а хто ж саме винен у вчиненні порушення, та визначити, на кого покласти відповідальність.
Коли комплекс обробки даних систем габаритно-вагового контролю фіксуватиме будь-яке правопорушення, за номерним знаком визначатиметься, хто є власником транспортного засобу. Далі система Укртрансбезпеки буде звертатися до нашої системи еТТН. Це дасть можливість дізнатися, хто наразі є замовником перевезення або отримувачем вантажу за даними актуальної накладної. Тобто, автоматично відбувається увесь збір необхідної інформації, щоб можна було правильно розподілити відповідальність за порушення. Якщо у вас паперова ТТН, то зробити це в автоматичному режимі неможливо. А еТТН сама по собі не робить перевізника завжди єдиним винним.
- При підписанні ТТН водієм відповідальність за вантаж повинна передаватися на компанію перевізника. Чи буде це реалізовано на законодавчому рівні в еТТН?
Фарид Сафаров: За законом, коли між вантажовідправником та водієм підписується перша ТТН, то за фактом це означає, що підписується і акт прийому-передачі майна. І перевізник в особі водія бере на себе відповідальність за цей вантаж. Водій підписує ТТН, і з цього моменту уся відповідальність за збереження вантажу лягає на нього. Ця ж логіка залишається у системі електронної товарно-транспортної накладної, де чітко фіксується що саме, коли і в якому обсязі було прийнято. І обидві сторони це підтверджують, накладенням кваліфікованого електронного підпису. За майно відповідає та особа, яка його на даним момент прийняла. Водії несе відповідальність незалежно від того, чи є він штатним працівником компанії-перевізника, чи його підрядника. Але якщо перевізник залучає сторонню машину, то вся відповідальність лягає на підрядника та його водія.
- Як компаніям підготуватися до впровадження еТТН в Україні?
Фарид Сафаров: Якщо йдеться про отримувачів, відправників вантажу та перевізників, то я б радив уже зараз почати комунікувати з системами електронного документообігу, які під’єдналися або під’єднуються до державної системи еТТН, і через них здійснювати тестові відправлення, дивитись, як це працює, вдосконалювати власні бізнес-процеси, щоб заздалегідь визначите незрозумілі моменти та усунути їх без аврального режиму.
- Скільки коштуватиме бізнесу використання еТТН?
Фарид Сафаров: Точно дешевше, аніж використання паперових ТТН. Зменшаться прямі витрати (папір, принтери, залучення додаткових працівників тощо). Але ще більше економії буде через скорочення часу процедур оформлення. Також можна буде швидше проводити взаєморозрахунки, адже вже не потрібно очікувати, поки документи прийдуть до вас поштою або з кур’єром. Власне, одне з основних завдань еТТН полягає у тому, щоб зробити бізнес більш ефективним.
Ми поки що не можемо сказати скільки буде коштувати підпис і реєстрація кожної еТТН, і подальші підписи іншими учасниками, зазначу лише, що це буде фіксована сума для всього ринку, незалежно від того, якою системою електронного документообігу компанії користуються. Єдина вартість для всіх учасників ринку.
- Як буде проходити перехід на обов'язкове використання електронних ТТН?
Перед тим, як запровадити електронну форму ТТН, необхідно виконати декілька кроків. По-перше, потрібно внести депутатські правки та прийняти їх у Верховній Раді, щоб закон був таким, який необхідний для ефективного впровадження електронного документа. Другий крок полягатиме в тому, що Мінінфраструктури подасть на розгляд Кабміну проект постанови про порядок функціонування електронного реєстру еТТН. Третім кроком буде встановлення терміну перехідного періоду, який дозволить системі запрацювати як слід. Цей перехідний період буде тривати від трьох до шести місяців. Тому, комерційним компаніям не слід панікувати, що вони зіткнуться з несподіваною та дуже радикальною зміною у системі документообігу. Усім буде дано достатньо часу для підготовки. Головне – не відкладайте підготовку у своїй компанії на останній день. Передбачають, що робота з боку держави завершиться десь у березні. Потім, можливо з першого липня або з першого серпня, стартує повноцінний перехід на еТТН у загальній групі товарів. Стосовно специфічних груп товарів, зокрема підакцизних, перехідний період буде трохи довшим. Про це ми повідомимо представників бізнесу згодом.
- Як еТТН може допомогти захистити права перевізників?
Це залежить від того, що мається на увазі під поняттям "права перевізників". Використання паперової форми ТТН само по собі не гарантує захисту прав перевізників. Хоча, електронні документи можуть допомогти чітко відображати всі нюанси. Наприклад, у нашій країні почалася робота над автоматичною фіксацією порушень при перевезенні габаритного вантажу, перевантажень тощо. Після запровадження еТТН передбачається розподіл відповідальності, що стає можливим. Документ у паперовій формі може бути недостатньо інформативним, що ускладнює виявлення порушень та встановлення винних. Комплекс обробки даних систем габаритно-вагового контролю фіксуватиме будь-яке правопорушення та визначатиме власника транспортного засобу за номерним знаком. Система Укртрансбезпеки звертатиметься до нашої системи еТТН, щоб дізнатися, хто є замовником перевезення або отримувачем вантажу за даними актуальної накладної. Це дає можливість правильно розподілити відповідальність за порушення. Якщо у вас є паперова ТТН, то зробити це в автоматичному режимі неможливо. На жаль, еТТН сама по собі не робить перевізника завжди єдиним винним.
- Чи передбачено на законодавчому рівні, щоб при підписанні електронної товарно-транспортної накладної (е-ТТН) відповідальність за вантаж передавалася на компанію перевізника?
Закон передбачає, що коли вантажовідправник і водій підписують першу ТТН, то це означає підписання акту прийому-передачі майна, за яким водій-перевізник бере на себе відповідальність за вантаж. У системі електронної товарно-транспортної накладної ця логіка залишається незмінною. Чітко фіксується, що, коли і в якому обсязі було прийнято, і обидві сторони підтверджують це, накладенням кваліфікованого електронного підпису. За майно відповідає та особа, яка його прийняла, тому відповідальність за збереження вантажу лягає на водія. Це стосується як штатних працівників компанії-перевізника, так і їх підрядників. Але якщо перевізник залучає сторонню машину, то вся відповідальність лягає на підрядника та його водія.
- Як підготуватися компаніям до впровадження еТТН в Україні?
Компаніям, які є отримувачами, відправниками вантажу та перевізниками, почати комунікувати з системами електронного документообігу, які вже під’єдналися або збираються під’єднуватися до державної системи еТТН, та здійснювати тестові відправлення. Це дозволить заздалегідь перевірити, як працює система, виявити незрозумілі моменти та вдосконалити власні бізнес-процеси, щоб уникнути аварійного режиму під час переходу на нову систему.
- Яка очікувана вартість використання еТТН для бізнесу?
За використання еТТН очікується зниження витрат порівняно з використанням паперових ТТН. Перш за все, зменшаться прямі витрати на папір, принтери, залучення додаткових працівників та інше. Однак, більше економії можна очікувати через скорочення часу на процедури оформлення. Також можна буде швидше проводити взаєморозрахунки, оскільки не потрібно очікувати документи, що прийдуть до вас поштою або кур'єром. Головне завдання еТТН полягає у тому, щоб зробити бізнес більш ефективним. Однак, наразі неможливо точно визначити вартість підпису та реєстрації кожної еТТН, а також підписів інших учасників. Проте, можна зазначити, що це буде фіксована сума для всього ринку, незалежно від того, якою системою електронного документообігу користується компанія. Одна вартість для всіх учасників ринку.
Поки коментарів нема. Напишіть першим!