× ГОЛОВНА ОРЕНДА BAS ПРОГРАМИ BAS ВЕЛИКОМУ БІЗНЕСУ ПОСЛУГИ БЛОГ КОНТАКТИ
UA RU

Операції покупки-продажу валюти в BAS Бухгалтерія КОРП

зміст статті:

Стислий опис бухгалтерських проводок при купівлі-продажу валюти

Принципова таблиця обліку операцій купівлі-продажу валюти допоможе представити всі проведення та пов'язані суми. Для прикладу використаємо валюту USD (Долар США).

Дата

Операція

Дт

Кт

Сума в нац. валюті (UAH)

Сума в іноз. валюті (USD)

Коментар

01.05.2024

Покупка валюти

312

311

39 300

1 000

Купівля 1000 USD за 39,3 UAH/USD

01.05.2024

Комісія за покупку

92

311

393

 

1% комісія банку

03.06.2024

Продаж валюти

311

312

40 800

1 000

Продаж 1000 USD за 40,8 UAH/USD

03.06.2024

Комісія за продаж

92

311

480

 

1% комісія банку

06.05.2024

Курсові різниці (дохід)

312

711

1 500

 

Курс зріс до 40,8 UAH/USD

Настроювання облікової політики купівлі/продажу валюти

Налаштування облікової політики виконується через пункт меню «Головне» - «Параметри обліку»
Якщо хоча б одна організація підприємства веде розрахунки в іноземній валюті, в налаштуваннях параметрів обліку потрібно встановити прапорець Ведеться облік розрахунків у валюті. Вибраний варіант впливає на інтерфейс програми. З форми за посиланням «Валюти» можна перейти до довідника валют. Та курсу, якій діє, на дати створюваних документів. Налаштовується аналітичний облік курсових різниць.
На закладці «Рахунки витрат» налаштовується рахунки витрат, та статті витрат для операційних та неопераційних курсових різниць. На закладці «Рахунки доходів» налаштовуються рахунки доходів, та статті доходів за подобою як по витратам. Існує можливість встановити рахунки обліку та аналітику для рахунку капіталу.

Виконання операції купівлі валюти в BAS Бухгалтерія КОРП

Виконання операції купівлі-продажу валюти здійснюється за допомогою документу «Купівля-продаж валюти». Перехід до журналу документів виконується за допомогою пунктів меню «Банк і каса» та «Купівлі продажі валют».
Налаштування відбору за організацією. Налаштування відбору за видом операції «Купівля валюти» та «Продаж валюти». Кнопка створення нового документу.
Після натискання кнопки «Провести» - формуються бухгалтерські проводки, для перегляду необхідно натиснути кнопочку ДТ КТ. Документ призначений для відображення операції купівлі або продажу іноземної валюти уповноваженим банком. Документ здійснює конвертацію валют, а також сплату комісійних банку, збору до пенсійного фонду, облік курсових різниць. Документ можна ввести на підставі документу «Заявка на купівлю/продаж валюти», після перерахування необхідних коштів уповноваженому банку.
    На закладках документа зазначаються рахунки витрат і доходів, що нараховуються при купівлі /продажу валюти: По комісійним - витрати на комісію банку. За вартістю валюти - при купівлі валюти доходи (витрати) за різницею між ціною покупки і курсом НБУ іноземної валюти. По відрахуваннях у Пенсійний - при купівлі валюти витрати по відрахуваннях у ПФ.
Рухи які виконує документ при купівлі валюти: Дт 334 «Грошові кошти в дорозі в іноземній валюті» на суму 1000 USD - Кт 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті» 39300 грн (Купівля 1000 USD за 39,3 UAH/USD.)  Дт 92 «Адміністративні витрати» Кт 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті» на суму 393 грн. (1% Комісія банка).
Реквізит «Вид операції» обов’язково необхідно вказувати при завантаженні через обробку завантаження, або при  створені  документу за допомогою кнопочки Надходження. Документ «Надходження на банківський рахунок» створюється на підставі документу «Купівля/продаж валюти», реквізити автоматично заповнюються. Також існує можливість завантажити документи через обробку імпорту банківських виписок. В такому разі необхідно деякі реквізити заповнити самостійно. Документом
Реквізит «Вид операції» обов’язково необхідно вказувати при завантаженні через обробку, або при  створені  документу за допомогою кнопочки Списати. Документ, який завершує операцію купівля/продаж валюти - «Списання з банківського рахунку», створюється за допомогою кнопочки  Завантажити, через обробку імпорту банківських виписок. В такому разі необхідно деякі реквізити заповнити самостійно. Рухи за проводками Дт 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті» - Кт 311 «Поточні рахунки в національній валюті» на суму 39300 грн, а також Дт 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті» - Кт 311 «Поточні рахунки в національній валюті» на суму 393 грн, виконуються. При цьому рахунок 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті», на суму 39693 грн., теж закривається.

Операція продажу валюти в BAS Бухгалтерія КОРП

Документ «Заявки на купівлю/продаж валюти» призначений для формування та передачі в уповноважений банк заявки на купівлю (або продаж) валюти. Документ не формує рухів, але на підставі нього існує можливість зробити документи «Списання з банківського рахунку», «Купівля/продаж валюти». Також документ, за допомогою кнопочці, формує список підпорядкованих документів. За допомогою якого здійснюється переміщення між ними. Для створення документу «Заявки на купівлю/продаж валюти» необхідно вибрати в пункт меню  «Банк і каса» - «Заявки на купівлю/продаж валюти». Після відкриття журналу «Заявки на купівлю/продаж валюти» натиснути кнопочку Створити.
Визначаємо вид операції. «Мінімальний курс» - курс по якому банк відповідальний за обмін валюти (визначений за реквізитом «Банк») здійснив обмін валюти. Реквізит «Гривневе покриття» кратний реквізиту «Мінімальний курс». Заповнюється автоматично. Заповнюємо реквізити документа. «Рахунок валютний» - рахунок, з якого списуються грошові кошти при продажу валюти і на який зараховуються грошові кошти при купівлі валюти. «Рахунок гривневий» - рахунок, на який зараховуються грошові кошти при продаж валюти і з якого списуються грошові кошти при купівлі валюти. «Рахунок повернення» - рахунок, на який повертаються кошти, що були раніше списані банком і не витрачені на купівлю/продаж валюти.
На підставі документу «Заявка на покупку/продаж валюти» створюємо документ «Списання з банківського рахунку». Важливо! Для формування коректних проводок необхідно дотримуватись наведеної послідовності введення документів.
Створені, на підставі документу «Списання з банківського рахунку» реквізити, заповнюються автоматично. Якщо документ створений іншим шляхом, потрібно визначити наступні реквізити: «Вид операції» (Купівля/продаж валюти), «Рахунок» (312), «Одержувач», «Рахунок одержувача», «Рахунок організації», «Сума», другий реквізит «Рахунок» (334), «Стаття руху грошових коштів».
При натисканні кнопочки  ДТ КТ, відображаються рухи документа. Нарахування курсової різниці в дохід  Дт 312 «Поточні рахунки в іноземній валюті» Кт 714 «Дохід від операційної курсової різниці» на суму 1500 грн. Переміщення валюти Дт 334 «Грошові кошти в дорозі в іноземній валюті» Кт 312 «Грошові документи в іноземній валюті» 1000 USD (курс 40,8 UAH/USD).
Наступний крок при здійсненні операції «Продаж валюти» - перехід в документ «Заявка на покупку/продаж валюти» та створення на підставі нього документу «Купівля/продаж валюти».
Реквізит «Вид операції» обов’язково необхідно вказувати при створені  документу за допомогою кнопочки. Після попереднього кроку реквізити у документі заповнюються автоматично. Перевіряємо заповнення та натискаємо кнопочку Провести. Для створення документу «Купівля/продаж валюти» іншим способом необхідно виконати кроки, які представлені на зображеннях 4, 5, 6. Для операції продажу валюти, необхідно вибрати у реквізиті «Вид операції» - значення «Продаж валюти». Реквізити в цьому документі такі самі, як і в Зображені 6. Відсутній реквізит «Відрахування до ПФ», замість вкладки «Відрахування у Пенсійний», присутня вкладка «По різниці курсів». В цій вкладці присутні реквізити для створення проводок по курсової різниці (заповнюються автоматично, але існує можливість змінити реквізити для поточного документу).
Рухи які виконує документ при продажу валюти: Дт 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті» на суму 40800 грн (Продаж 1000 USD за курсом 40,8 UAH/USD.) - Кт 334 «Грошові кошти в дорозі в іноземній валюті» на суму 1000 USD. Списання витрат Дт 92 «Адміністративні витрати» - з гривневого рахунку Кт 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті» на суму 408 грн. (1% Комісія банка). Після цієї операції рахунок 334 «Грошові кошти в дорозі в іноземній валюті» закривається.
Далі, не закриваючи документ «Купівля-продаж валюти» створюємо на підставі нього документ «Надходження на банківський рахунок».
Після створення документу «Надходження на банківський рахунок» на підставі документу «Купівля-продаж валюти» реквізити заповнюються автоматично. Якщо документ створений іншим шляхом, потрібно визначити наступні реквізити: «Вид операції» (Купівля/продаж валюти), «Рахунок» (311), «Одержувач», «Рахунок одержувача», «Рахунок організації», «Сума», другий реквізит «Рахунок» (333), «Стаття руху грошових коштів».
Рухи які виконує документ «Надходження на банківський рахунок»: Зарахування грошових коштів у валюті грн. на поточний рахунок (за винятком 408 грн., сума пішла на витрати) Дт 311 «Поточні рахунки в національній валюті» на суму 40 392 грн – списання з рахунку Кт 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті» на суму 40392 грн. 
    Після цієї операції рахунок 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті» закривається.
При натисканні кнопочки в документі «Заявка на покупку/продаж валюти», або в журналі заявок на покупку/продаж валюти – виводиться список пов’язаних документів, між якими існує можливість переміщатися, натискаючи 2 кліка, на відповідний документ у списку.
Телаграм-канал «BAS без води 📘»
ІНСТРУКЦІЇ #бас_бухгалтерія

Залиште коментар

Коментарі

Поки коментарів нема. Напишіть першим!

Знайшли помилку на сторінці?

×
Опис помилки

Дякуємо за повідомлення!