ПРО АВТОМАТИЗАЦІЮ ВИРОБНИЦТВА
Для досягнення успіху у своїй діяльності підприємствам потрібно вносити суттєві корективи до поточної системи управління виробництвом. Так би мовити «йти в ногу з часом». Сучасні розробки дають змогу автоматизувати процес виробництва. Люди при цьому звільняються від виконання багатьох функцій і покладаються на спеціальні прилади, пристрої, інформаційні системи.
ЧИТАТИ СТАТТЮАвтоматизація виробництва буває повною, частковою та комплексною. У першому варіанті весь робочий процес здійснювався з використанням машин.
Часткова автоматизація виробничого процесу передбачає залучення сучасних технологій лише на основних етапах виробництва.
Комплексний підхід передбачає автоматизацію не лише ділянки виробництва, а й усіх бізнес-процесів підприємства.
Але у будь-якому разі найбільш відповідальні рішення приймає людина. Вона готує вихідні дані, підбирає алгоритми, що надходять, аналізує отримані результати.
Цілі автоматизації виробництва
Установка на підприємстві спеціального технічного обладнання та його обслуговування потребує чималих витрат. Але це допомагає досягти наступного:
- звільнити людину від важкої ручної праці та підвищити безпеку виробництва;
- мінімізувати брак продукції, що виникає через помилки працівників, покращити якість виробів і розширити їх асортимент – все це забезпечує приплив клієнтів;
- збільшити у кілька разів продуктивність праці – пристрої допомагають отримувати великий обсяг продукції за мінімальний час;
- зменшити кількість працівників і знизити цим витрати на заробітну плату.
Автоматизація виробництва сприяє досягненню головної мети – збільшити прибуток підприємства.
Але є й певні вади такого підходу. Зокрема, однією з проблем є виникнення так званого технологічного безробіття. Крім того, ускладнення виробничої системи викликає необхідність підбору кваліфікованих кадрів. Однак не завжди легко знайти фахівців, які мають потрібний досвід і знання сучасних стандартів.
Перелік проблем, пов'язаних із запровадженням автоматизації, можна доповнити тим, що існує ризик злому системи, пристрої вразливі в технічному плані, а їхня робота залежить від електропостачання. Але ці недоліки можна мінімізувати за допомогою грамотної організації виробничого контролю, підвищення кваліфікації працівників, своєчасного обслуговування техніки, забезпечення якісного захисту даних. Ці заходи необхідно реалізовувати, тому що в цілому плюси виявляються набагато вагомішими за мінуси.
Типи автоматизації виробництва
Заміна людської праці машинним здійснюється у різних напрямках. При цьому використовується відповідне обладнання - воно може бути відносно простим або являти собою цілі програмно-технічні комплекси. Розрізняють кілька типів автоматизації.
Машини з числовим керуванням (NC)
Йдеться про верстати, запрограмовані на виконання певних робіт. Весь технологічний процес здійснюється під управлінням електроніки. Втручання людини зведено до мінімуму. Воно полягає в налагодженні та перевірці обладнання, установці та знятті заготовок. З цим під силу впоратися одному робітнику, причому під його контролем можуть перебувати відразу кілька верстатів.
Машини з числовим керуванням, що функціонують практично автономно, здатні виготовляти вироби високої якості. Вони обробляють деталі дуже точно протягом потрібного часу і не втомлюються на відміну від майстрів, що працюють вручну. Подібні верстати справляються з тими завданнями, які неможливо виконати із застосуванням звичайних пристроїв. Вони допомагають чітко спланувати діяльність завдяки тому, що час виконання операції встановлюється заздалегідь.
Ще однією перевагою такої техніки є виробнича гнучкість. Вона полягає в тому, що при роботі з деталями іншого типу достатньо змінити програму, а застосовувана раніше може зберігатися на накопичувачі і знову використовуватися в разі необхідності.
Інформаційні технології (IT)
Ця велика область характеризується застосуванням комп'ютерного оснащення. На відміну від інших засобів, що застосовуються в автоматизації виробництва, вони охоплюють насамперед сферу інтелектуальної праці. Такі технології націлені різні способи поводження з інформацією – її створення, отримання та обробку, зберігання, поширення.
У сучасному виробництві комп'ютери набувають життєво важливого значення у справі управління даними. Люди отримують можливість звільнитися від виконання рутинних та складних розумових операцій. Причому швидкість роботи мозку не може зрівнятися з продуктивністю машини. Крім того, правильно налаштована техніка працює безпомилково і може впоратися з колосальним обсягом роботи.
Застосування систем автоматизованого проектування
Тут мається на увазі програмне забезпечення, яке поділяється на окремі напрямки – CAD/CAM/CAE. Кожне з них допомагає вирішувати вузькоспеціалізовані завдання, і на конкретному етапі виробництва можна застосувати найкращу систему. З комп'ютерною підтримкою такого роду вдається виготовляти складні деталі та скорочувати цикл їхнього виробництва.
За допомогою прикладних програм створюються алгоритми роботи верстатів, що застосовуються. З'являється можливість проектувати вироби, прогнозувати їх якості та характеристики та визначати оптимальну технологію виготовлення. Зазначені системи допомагають втілювати ідеї будь-якої складності. Швидкість та точність роботи комп'ютерних програм сприяє отриманню продукції високої якості та зниженню її собівартості.
Гнучкі виробничі системи (FMS)
Такі комплекси допомагають здійснювати повні цикли виготовлення продукції в умовах виробничого середовища, що змінюється. Система своєчасно реагує на передбачувані та непередбачувані обставини та адаптується до них. Наприклад, при необхідності змінюється порядок робочих операцій, коригується дизайн виробу, спрощується складання деталей.
Автоматизацію виробництва, що проводиться із застосуванням цього методу, не можна назвати економічною. Вартість самої техніки, а також її встановлення висока. Крім того, тут потрібен кваліфікований персонал, здатний керувати таким обладнанням та проводити складне попереднє планування. Однак, ці моменти компенсуються високою надійністю системи, значним підвищенням продуктивності праці, зменшенням вартості виробництва.
Гнучкі системи допомагають уникнути простоїв та максимально ефективно використовувати робочий час. Якщо звичайне обладнання при поломці припиняє свою роботу, то FMS здатна адаптуватися до неполадок і продовжувати виготовлення виробів під час ремонту.
Системи комп'ютерного інтегрування (CIM)
Вищого ступеня автоматизації виробництва можна досягти лише за умови інтеграції всіх діючих на підприємстві сегментів. У цьому випадку участь людини у виробничій діяльності виявляється мінімальною.
Не можна плутати комплексну автоматизацію з комп'ютерним інтегруванням. У першому випадку справа стосується лише технічних процесів та роботи обладнання. CIM водночас передбачає застосування комп'ютерних систем й у автоматизації управління, прийняття різних рішень.
Так створюється інтегроване інформаційне середовище, де різні програмні модулі обмінюються даними між собою та з центром усієї системи. За такої організації існує загальна база даних. Користувач через інтерфейс отримує доступ до всіх виробничих модулів і може спостерігати будь-які потрібні сегменти виробничого комплексу.
У цілому нині комп'ютерне інтегрування спрямоване на виконання таких функцій:
- проектування, планування та підготовчі дії перед виробництвом продукції;
- управління роботою ділянок та цехів, де виготовляються вироби;
- керування складами, транспортними системами;
- забезпечення якості продукції;
- контроль за роботою системи збуту;
- управління щодо фінансування.
При комп'ютерному інтегруванні охоплюється повний спектр завдань, в'язаних зі створенням продукту. Виробничий процес значно прискорюється, а завдяки мінімальній участі людини знижується кількість різних помилок та збоїв.